Skontaktuj się z nami:
793 382 556
Jesteś tutaj: Aktualności / Naprawa we własnym zakresie

Naprawa we własnym zakresie

Co trzeci notebook ulega awarii w ciągu pierwszych trzech lat jego używania. Jednak nie w każdym z tych przypadków okazuje się nieodzowna interwencja fachowców w punkcie serwisowym. Niektóre problemy sprzętowe z notebookiem można z powodzeniem usuwać samodzielnie, a niektóre naprawy wykonywać własnoręcznie. Przeczytaj, jak to zrobić.

Laptopy muszą wytrzymywać znacznie więcej niż komputery stacjonarne, które praktycznie cały czas spędzają w bezpiecznym kącie pod biurkiem lub stołem roboczym. Tymczasem notebooki muszą znosić transport w plecaku lub torbie w strugach deszczu, są pozostawiane mroźną zimą i gorącym latem w samochodzie, a niekiedy rzucane niedbale na blat stołu. I wiele z nich znosi niewzruszenie nawet tak surowe traktowanie, ale mimo to nie są niezniszczalne. W poniższym artykule przedstawiamy dziesięć najczęstszych problemów, które zdarzają się właścicielom komputerów przenośnych, i proponujemy ich rozwiązania. Przy odrobinie zdolności manualnych możesz własnoręcznie wykonać niektóre z opisywanych czynności. Jednak w wypadku pozostałych awarii, nie obejdziesz się bez kompetentnej pomocy fachowców w autoryzowanym serwisie.

Problem 1 - brak reakcji po włączeniu laptopa

Ten problem wydaje się najgorszym, który może przydarzyć się właścicielowi komputera przenośnego. Chce go uruchomić, lecz mimo wielokrotnego naciskania włącznika nie dzieje się nic. Ekran przez cały czas pozostaje czarny, a laptop w ogóle nie reaguje na próby włączenia.

Rozwiązanie problemu. Najpierw trzeba wykluczyć najbardziej oczywiste przyczyny. Czy komputer jest podłączony do źródła zasilania? Sprawdź obie wtyczki - zasilacza i gniazda sieci elektroenergetycznej. Czy akumulator jest naładowany i czy został we właściwy sposób umieszczony w laptopie?


Gdy wyeliminujesz brak zasilania jako możliwą przyczynę nieprawidłowego działania notebooka, sprawdź, w jaki sposób twój komputer reaguje na naciskanie włącznika. Czy słychać odgłosy sygnalizujące rozruch twardego dysku i wentylatora, a zdaje się, że tylko ekran odmawia posłuszeństwa? Czy diody elektroluminescencyjne wskazujące stan twardego dysku i zasilania świecą się, czy pozostają ciemne? Jeśli twój komputer przenośny jest podłączony do stacji dokującej lub replikatora portów, należy go najpierw odłączyć. Jeżeli z pozostałych podzespołów dobywają się odgłosy, sygnalizujące ich należyte działanie, trzeba podłączyć zewnętrzny monitor do gniazda VGA lub HDMI w laptopie. W ten sposób sprawdzisz, czy karta graficzna wykrywa monitor i jest w stanie prawidłowo komunikować się z nim. Natomiast jeśli także ekran zewnętrznego monitora pozostaje czarny, choć system zdaje się uruchamiać jak zazwyczaj, oznacza to, że urządzenie to nie otrzymuje sygnału z komputera. W tej sytuacji najbardziej prawdopodobna wydaje się awaria karty graficznej laptopa. Tego uszkodzenia nie naprawisz we własnym zakresie, bo w zdecydowanej większości notebooków nie jest możliwa wymiana karty graficznej. Musisz więc odnieść komputer do punktu naprawczego.

Jeżeli jednak zewnętrzny monitor działa bez zarzutu, nie masz do czynienia z uszkodzeniem karty graficznej. Nie odłączaj go od komputera, lecz sprawdź w Panelu sterowania Windows, czy omyłkowo nie został wyłączony ekran, w który jest wyposażony laptop, a uaktywniony zamiast niego zewnętrzny monitor. W przeciwnym razie poruszaj delikatnie klapą notebooka w przód i w tył. Być może zakłócenia w działaniu monitora są spowodowane chwiejnym stykiem lub złamaniem kabla w pobliżu zawiasu na wiekunotebooka. Wówczas ekran mógłby na chwilę zaświecić się podczas poruszania, a być może nawet podjąć działanie w określonym ustawieniu pokrywy. Kolejną przyczyną problemu może okazać się poluzowanie wtyczek w kablu podłączeniowym pomiędzy ekranem laptopa i jego płytą główną. Aby to sprawdzić, trzeba otworzyć obudowę notebooka. Pod lewym zawiasem pokrywy powinien znajdować się kabel prowadzący do płyty głównej. Zobacz, czy wtyczki są solidnie wetknięte w gniazda. Jeżeli wszystkie opisane powyżej czynności nie przyniosą pożądanego rezultatu, musisz zwrócić się z prośbą o pomoc do punktu serwisowego.

Kabel prowadzący do matrycy ekranu musi być solidnie podłączony do płyty głównej. W przeciwnym razie monitor pozostanie ciemny.
Kabel prowadzący do matrycy ekranu musi być solidnie podłączony do płyty głównej. W przeciwnym razie monitor pozostanie ciemny.

Problem 2 - akumulator nie daje się naładować

Bateria komputera przenośnego to element, który ulega zużyciu. Dlatego akumulatory są objęte krótszym okresem gwarancyjnym niż pozostałe podzespoły laptopa. Jednak, jakie kroki można podjąć, gdy nowa bateriaodmawia posłuszeństwa i nie daje się naładować?

Rozwiązanie problemu. Nagła awaria baterii (np. działała jeszcze wczoraj, a już dziś przestała się ładować) może być spowodowana różnymi przyczynami. Akumulator mógł ulec, rzecz jasna, uszkodzeniu, jednak równie dobrze mogło dojść tylko do zabrudzenia styków lub ich skorodowania. W pierwszej kolejności postaraj się przeczyścić styki zarówno w baterii, jak i wlaptopie. Być może masz możliwość wypróbowania baterii w innym komputerze przenośnym. Jeżeli włożona do innego notebooka zacznie ładować się jak zazwyczaj, wina nie leży z pewnością po stronie akumulatora. Równie szybko możesz znaleźć winowajcę, gdy masz do dyspozycji dodatkową baterię. Jeśli ładuje się bez zarzutu, winę ponosi pierwszy akumulator. Jeżeli natomiast druga bateria także odmawia współpracy lub nie dysponujesz dodatkowym akumulatorem, wykrycie przyczyny problemu nieco się skomplikuje.

Wykonując przedstawione poniżej czynności, korzystaj koniecznie z oryginalnego zasilacza dołączonego do laptopa przez producenta, bo tylko tak, upewnisz się, że do notebooka jest dostarczane odpowiednie napięcie. Najpierw sprawdź, czy komputer przenośny jest poprawnie zasilany energią elektryczną. W tym celu wyjmij akumulator, po czym spróbuj włączyć laptopi używać go zasilanym tylko z gniazda sieci elektroenergetycznej. Jeżeli ci się to nie uda, problem może być spowodowany uszkodzeniem zasilacza, a także zabrudzonymi lub skorodowanymi stykami. Wyczyść styki podłączeniowe w laptopie i akumulatorze, a następnie ponów próbę. Jeżeli komputer zasilany prądem z gniazdka działa bez zarzutu, ustal w dalszej kolejności, czy przy wyłączonym laptopie jest możliwe ładowanie akumulatora czy nie. W pierwszym z wymienionych wypadków przyczyna problemów leży przypuszczalnie po stronie zasilacza. Po prostu nie zapewnia wystarczającego napięcia, aby jednocześnie ładować baterię i umożliwić działanie notebooka. Jeśli natomiast próba ładowania nie powiedzie się także przy wyłączonym laptopie, najprawdopodobniej uległ uszkodzeniu akumulator lub moduł elektroniczny notebookaodpowiedzialny za ładowanie. W zaistniałej sytuacji możesz rozważyć zakupnowej baterii. Jeśli zdecydujesz się nabyć ją za pośrednictwem internetu, masz prawo zrezygnować z niej w ciągu siedmiu dni roboczych od daty otrzymania produktu, nie podając przyczyny (ponosisz tylko koszty odesłania do sklepu online’owego). W ten sposób możesz sprawdzić, czy nowy akumulator będzie poprawnie działał w twoim komputerze. Jeżeli nie uda się go naładować, oznacza to, że uległy uszkodzeniu podzespoły elektroniczne laptopa. W tym wypadku, aby rozwiązać problem, trzeba wymienić płytę główną notebooka. Taka naprawa jest przeważnie kosztowna. Jej opłacalność zależy przede wszystkim od wartości pozostałej komputera, bo nakład finansowy może prawie dorównywać cenie nowegolaptopa. Jeśli gra nie jest warta świeczki, możesz odesłać nowy akumulator do sklepu i używać notebook, zasilając go wyłącznie prądem z gniazdka.

Temperatura procesora przekraczająca 70 stopni Celsjusza powinna wzbudzić twoją czujność. Nie dopuszczaj do przegrzewania się układu CPU.
Temperatura procesora przekraczająca 70 stopni Celsjusza powinna wzbudzić twoją czujność. Nie dopuszczaj do przegrzewania się układu CPU.

Problem 3 - laptop wyłącza się niespodziewanie

Pracując jak zazwyczaj w systemie Windows, zupełnie niespodziewanie zostałeś skonfrontowany z pustym, czarnym ekranem. Okazało się, że laptopwyłączył się nagle bez żadnego ostrzeżenia.

Rozwiązanie problemu. W zdecydowanej większości wypadków przyczyną takich objawów jest przegrzanie procesora. Możesz to łatwo sprawdzić, przykładając otwartą dłoń do spodniej ściany notebooka. Jeśli nie jest letnia, lecz wręcz gorąca, to dość pewna oznaka zbytniego nagrzania się układu CPU. Zasadniczo komputer przenośny może wyłączyć się automatycznie, gdy temperatura procesora przekroczy 70 stopni Celsjusza. Chcąc ustalić poziom nagrzewania się procesora i monitorować na bieżąco jego temperaturę, możesz zainstalować narzędzie CoreTemp. Program ten podaje temperaturę wszystkich rdzeni procesora, a ponadto potrafi automatycznie zamykać system w razie przekroczenia limitu dopuszczalnej temperatury, który został ustawiony przez użytkownika. Jeśli procesor nagrzewa się do poziomu 70 stopni Celsjusza lub nawet wyższego, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki, aby zapobiec przegrzewaniu się układu CPU, bo wpływa ono negatywnie na żywotność podzespołów, a w skrajnym wypadku mogłoby doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Być może w wentylatorze zebrała się duża ilość kurzu, co zmniejszyło jego skuteczność schładzania.

Umieść nasadę do czyszczenia tapicerki na rurze domowego odkurzacza i ustaw minimalną siłę ssania. Następnie przyłóż końcówkę odkurzacza do otworu wentylacyjnego (z zewnątrz), aby odessać nadmiar kurzu. Jeśli nie uda ci się pozbyć w ten sposób brudu, musisz odkręcić obudowę, po czym oczyścić wentylator za pomocą patyczków higienicznych. Nie zapomnij usunąć kurzu zalegającego pomiędzy żeberkami radiatora.

Problem 4 - laptop zawiesza się znienacka

Niekiedy komputer przenośny nie wyłącza się nieoczekiwanie, jak opisaliśmy powyżej. Zamiast tego zdarzają się częste komunikaty krytyczne na niebieskim tle lub innego rodzaju zawieszenia systemu operacyjnego. Również takie objawy mogą być spowodowane nadmiernym nagrzaniem się procesora. Jednak poza tym wchodzą w grę także inne przyczyny.


Rozwiązanie problemu. Notoryczne zawieszenia i komunikaty krytyczne na niebieskim tle mogą powstawać wskutek wielu różnych czynników. Komunikaty na niebieskim ekranie są wywołane przeważnie awariąpodzespołów sprzętowych lub wadliwym sterownikiem. Problemy tego rodzaju mogą pojawiać się nie tylko w wyniku niepoprawnego działania twardego dysku lub uszkodzenia modułów pamięci RAM, lecz występują także przy przegrzaniu się procesora lub układu graficznego. Ustal przyczynę, systematycznie wykluczając potencjalne źródła zakłóceń. Czy wymieniłeś jeden z podzespołów, np. twardy dysk lub pamięć RAM? A może instalowałeś nowe wersje sterowników? Winę za komunikaty krytyczne na niebieskim tle ponosi w wielu wypadkach uszkodzona pamięć robocza. Windows 7 jest wyposażony w narzędzie do badania niezawodności pamięci RAM. Przywołasz je, wpisując mdsched w polu tekstowym menu Start. Po zrestartowaniu komputera pamięć operacyjna zostanie zbadana na płaszczyźnie DOS. Wyniki testów diagnostycznych Windows wyświetli w obszarze powiadomień przy prawej krawędzi paska zadań. Jeśli narzędzie wykryje defekt pamięci, musisz wymienić uszkodzony moduł RAM. Niezawodność twardego dysku zbadasz np. za pomocą programu CrystalDiskInfo. Narzędzie to bada na bieżąco kondycję dysku, wykorzystując parametry S.M.A.R.T. (więcej informacji w punkcie 8).

Windows 7 dysponuje specjalnym programem do wykrywania uszkodzeń modułów RAM.

Windows 7 dysponuje specjalnym programem do wykrywania uszkodzeń modułów RAM.

Problem 5 - nie można zaktualizować BIOS-u

Nowa wersja BIOS-u pozwala usunąć niedociągnięcia i błędy w działaniunotebooka. Jednak jej wgranie okaże się problematyczne, jeśli nie wiesz, jak to zrobić.

Rozwiązanie problemu. W internetowej witrynie producenta znajdziesz nie tylko plik z aktualną wersją, lecz także instrukcję aktualizowania BIOS-u. Sposób wykonania tej czynności różni się zależnie od modelu komputera. Jeśli nie znajdziesz wymaganych informacji, możesz wgrać BIOS za pomocą pendrive’a. W tym celu musisz przygotować startowy dysk USB, korzystając z narzędzi HP USB Disk Storage Format Tool i dostępne w internecie archiwum win98boot.zip.

Rozpakuj wymieniony plik ZIP, po czym uruchom HP USB Disk Storage Format Tool z uprawnieniami administratora. Wybierz swój dysk USB w polu listy Device, a system plików FAT32 w polu File system. Zaznacz pola wyboru Quick Format i Create a DOS startup disk, po czym podaj folder z zawartością archiwum ZIP. Gdy klikniesz przycisk Start, narzędzie utworzy pendrive startowy. Skopiuj nań plik BIOS-u i narzędzie do jego wgrania. Ustaw kolejność napędów w BIOS-ie tak, aby dysk USB był na pierwszym miejscu. Po uruchomieniu systemu z pendrive’a ujrzysz wiersz polecenia DOS. Wpisz nazwę narzędzia flash, aby zainicjować aktualizowanie BIOS-u. Upewnij się, że bateria laptopa jest dobrze naładowana, bo przerwanie procesu (np. przez niespodziewany brak prądu) może doprowadzić do uszkodzenia modułu przechowującego BIOS.

Gdy migocze ekran laptopa, warto sprawdzić częstotliwość odświeżania.

Gdy migocze ekran laptopa, warto sprawdzić częstotliwość odświeżania.

Problem 6 - migoczący ekran

Ekran LED lub LCD może migotać tak samo jak monitor kineskopowy. Chcąc wykryć przyczynę, trzeba ustalić, który podzespół powoduje opisany defekt.

Rozwiązanie problemu. Najpierw podłącz drugi monitor poprzez interfejs HDMI lub VGA. Jeśli monitor zewnętrzny miga w podobny sposób, prawdopodobnie uległa awarii karta graficzna w laptopie. Jeżeli monitor zapewnia optymalny obraz, trudniej będzie znaleźć źródło problemu. Przyczyną migania może być styk chwiejny (patrz problem 1) w kablu wideo prowadzącym przez zawias pokrywy. Jeśli otworzenie i zamknięcie wieka nie przyniesie pożądanego rezultatu, przetestuj obramowanie ekranu. Ostrożnie ponaciskaj i powyginaj ramkę pokrywy na zewnątrz i do wewnątrz, aby sprawdzić, czy ekran przestanie migotać. W tej sytuacji uległa awariimatryca lub jej podświetlenie. Naprawę warto zlecić fachowcom.

W przeciwnym razie lekarstwem może okazać się nowy sterownik karty graficznej. Ponadto upewnij się, że jest ustawiona prawidłowa częstotliwość odświeżania ekranu. Kliknij kolejno Panel sterowania | Ekran | Zmień ustawienia ekranu | Ustawienia zaawansowane | Monitor. Upewnij się, że w polu listy Częstotliwość odświeżania ekranu widnieje wartość 60 Hz.

Oprócz tego możesz spróbować skalibrować kolory. W Windows 7 kliknij Panel sterowania | Ekran | Kalibruj kolor. Kreator wyjaśnia poszczególne etapy kalibrowania. W rezultacie otrzymasz dobrze skonfigurowany ekran i będziesz mieć pewność, że migotanie nie jest wywołane np. zbyt wysoko ustawionym kontrastem.

W niewielu wypadkach można pozbyć się delikatnego migotania, ponownie kalibrując ekran.

W niewielu wypadkach można pozbyć się delikatnego migotania, ponownie kalibrując ekran.

Problem 7 - paski na ekranie

Pionowe paski na ekranie należą do najczęstszych awarii. Mogą nieustannie szpecić obraz lub występować sporadycznie - przeważnie przy mocnym obciążeniu karty graficznej. Taki objaw sygnalizuje zazwyczaj defekt karty graficznej.

Rozwiązanie problemu. Zacznij od podłączenia zewnętrznego monitora. Przypuszczalnie zobaczysz na nim paski, co potwierdzi domniemane uszkodzenie karty graficznej. Możesz spróbować szczęścia, czyszcząc wentylator karty graficznej, jednak ta czynność nie przywróci jej pełnej niezawodności, lecz tylko opóźni jej całkowitą odmowę posłuszeństwa. W wielu wypadkach paski nie są widoczne stale, lecz powracają w coraz krótszych odstępach czasu - do momentu, aż przestają znikać z ekranu. Wówczas konieczna jest pomoc fachowca. Zależnie od typu laptopa trzeba wymienić procesor graficzny lub całą płytę główną.

Nawet jeśli takie paski znikną przy kolejnym uruchomieniu systemu, z pewnością powrócą, bo oznaczają uszkodzenie karty graficznej.

Nawet jeśli takie paski znikną przy kolejnym uruchomieniu systemu, z pewnością powrócą, bo oznaczają uszkodzenie karty graficznej.

Problem 8 - twardy dysk wydaje dziwne dźwięki

Jeśli twój notebook nie jest wyposażony w model SSD, zapewne słyszysz działanie twardego dysku. To nie powód do zmartwienia, dopóki jednostajny warkot nie przerodzi się w wyraźne stukanie.

Rozwiązanie problemu. Takie odgłosy są przeważnie oznaką nadchodzącejawarii dysku. Dlatego w pierwszej kolejności należy skopiować swoje cenne zasoby na zewnętrzny nośnik danych. Następnie zainstaluj narzędzieCrystalDiskInfo. Na podstawie wartości parametrów S.M.A.R.T. program ten powiadamia o zbliżającej się katastrofie. Niemniej jednak zdarza się, że twarde dyski odmawiają posłuszeństwa bez żadnego ostrzeżenia. Dlatego tym bardziej nie lekceważ niecodziennych odgłosów dobywających się z dysku i wymień go na nowy. Nie musisz wyrzucać wysłużonego modelu. Po umieszczeniu w dokupionej obudowie może ci służyć jako dodatkowy napęd na mniej istotne zasoby.

Gdy z notebooka dobywa się piszczenie, spróbuj wyłączyć wewnętrzny mikrofon. W razie potrzeby możesz zastosować zewnętrzny model.

Gdy z notebooka dobywa się piszczenie, spróbuj wyłączyć wewnętrzny mikrofon. W razie potrzeby możesz zastosować zewnętrzny model.

Problem 9 - piszczący laptop

Wiele notebooków lub ich zasilaczy ma tendencje do wydawania piszczących dźwięków o wysokiej częstotliwości. Producenci zazwyczaj nie kwalifikują tego jako defekt. Jednak możesz przynajmniej stłumić irytujące odgłosy.

Rozwiązanie problemu. Piszczenie może mieć wiele różnych przyczyn. Najpierw sprawdź w internecie, czy producent udostępnia uaktualnienie BIOS-u, które usuwa problem. Jeśli nie, wyłącz wewnętrzny mikrofonnotebooka w aplecie Dźwięk Panelu sterowania i podłącz zewnętrzny. Jeżeli to nie pomoże, a odgłos dobywa się z okolic wentylatora procesora lub karty graficznej, jest zabrudzony, więc pracuje na wyższych obrotach. Przeczyść go, jak opisaliśmy w poradzie 3. Potem upewnij się, że w zaawansowanych ustawieniach zasilania Windows 7 jest włączone Ustawienie wstrzymania selektywnego USB. Jeśli to możliwe, wyłącz w BIOS-ie opcję C4 state. W wielu laptopach pomaga wyłączenie w BIOS-ie funkcji CPU Power Management.

Gdy sygnał sieci bezprzewodowej pogarsza się lub zanika, być może poluzowała się wtyczka anteny w module WLAN.

Gdy sygnał sieci bezprzewodowej pogarsza się lub zanika, być może poluzowała się wtyczka anteny w module WLAN.

Problem 10 - sieć WLAN przestała działać

Gdy nagle przestaje być możliwe nawiązywanie połączeń internetowych, przyczyna może tkwić w ruterze WLAN lub w karcie sieciowej twojegolaptopa.

Rozwiązanie problemu. Jeśli Menedżer urządzeń zgłasza brak modułu WLANw gałęzi Karty sieciowe lub masz słaby odbiór sygnałów, moduł WLAN uległ uszkodzeniu lub wysunął się z gniazda. Otwórz obudowę i sprawdź, czy karta WLAN jest solidnie tkwi we właściwym miejscu i czy nie poluzowały się wtyczki anten. Jeśli wszystko jest w porządku, mimo to wyciągnij moduł z gniazda i uruchom system. Potem wyłącz komputer, umieść kartę WLAN w gnieździe i dokonaj ponownego rozruchu. Jeśli nie zostanie na nowo zainstalowany przez Windows, prawdopodobnie zepsuł się i należy go wymienić na nowy.


Wszystkie prawa zastrzeżone mastersat.pl